Tromjesecni izvjestaj: april 1998 - jun 1998  

CENTAR ZA NENASILNU AKCIJU 


Centar za nenasilnu akciju - CNA je projektni ured organizacije The Center for Education and Networking in Nonviolent Action - KURVE Wustrow, u Sarajevu, Bosna i Hercegovina.  Projekat je poceo u  septembru 1997. Glavni ciljevi projekta su treninzi iz nenasilne razrade konflikata, umrezavanje i savjetovanje u cilju podrske i pobudjivanja lokalnih trenerskih struktura u BiH. Trenutno u CNA radi jedan volonter kao trener i koordinator projekta. CNA je registrovana NVO  u BiH, kao ogranak KURVE Wustrow.

 

 

NAJVAZNIJE AKTIVNOSTI, HRONOLOSKI

26. aprila IPPNW – Nemacka Glavna skupstina u Hamburgu

Odazvavsi se pozivu IPPNW-a, predstavnik CNA je odrzao kratak govor o radu i ogovorio na nekoliko pitanja koja se ticu projekta i njegovog daljeg razvoja.

16.maj Trening u Tuzli

CNA je odrzao jednodnevni trening iz komunikacije za mlade predstavnike politickih partija iz Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Radjeno je na osnovnim tehnikama nenasilne komunikacije i vezbama na temu "timski rad" sa grupom od 15 ucesnika. Mada vrlo kratak, trening je bio prilicno uspesan i vrlo interesantan. Taj trening je bio jedan od tri paralelna treninga za celu grupu koja je okupljala 45 ucesnika na trodnevnom sastanku. Druge dve grupe su bile na treninzima koje je vodio Centar za mir, nenasilje i ljudska prava – Osijek i Centar za kulturu mira i nenasilja – Tuzla. Sponzori sastanka bili su USAID, OSCE i NDI (National Democratic Institute). Kratak izvestaj na engleskom dostupan je na zahtev.

22-24. maj Follow-up sastanak / trening u Laktasima

Follow up sastanak grupe ucesnika koji su bili na treningu u Segedinu pocetkom godine. Mada nisu svi mogli da dodju, bio je to vrlo pozitivan sastanak. Grupa je primetno sacuvala osecaj poverenja, sto je dopustilo brz pocetak rada. U programu je bila radionica "gender", kao i azuriranje rada svih i organizovanje vremena za buducu saradnju. Izvestaj sa ovog sastanka dostupan je na engleskom, nemackom i lokalniom jeziku.

29-31. jun, Budimpesta: Trening iz osnova nenasilja

Ovaj trening bio je najvazniji dogadjaj od treninga u Segedinu, okupljajuci ovaj put ne samo ucesnike-ce iz Bosne, vec takodje i ljude sa Kosova, iz Makedonije i Srbije. Kao sto je ocekivano, bio je to vrlo tezak trening, sa vise potencijalnog konflikta unutar grupe nego sto su treneri i ucesnici mogli da izadju na kraj. Ekstremno lose vesti sa Kosova u velikoj meri su uticale na raspolozenje, pa su na kraju dva ucesnika iz Pristine ranije otisla kuci, zbog opasnosti da par dana kasnije nece moci da se vrate. Trening je bio uspesan, ali vrlo vrlo tezak i iscrpljujuc.

Trenerski tim se sastojao od Cvijete Novakovic (CKMN – Tuzla), Jasmina Redzepovica i Nenada Vukosavljevica (CNA). Trening je organizovan u saradnji sa Schüler Helfen Leben – Sarajevo, a finansirao ga je OSCE. Za dodatne informacije pogledati poglavlje ‘Izazovi’. Detaljan izvestaj dostupan je na srpskom/hrvatskom/bosanskom jeziku.

26-28.jun "European Futures Congress" u Budimpesti

CNA je pozvan od strane IPPNW-Nemacka da govori na temu "prevencija konflikta umesto vojne intervencije". Kongres je bio prilika za umrezavanje i azuriranje znanja o evropskim diskusijama o evropskim bezbednosnim modelima i idejama.

Skica govora je dostupna na engleskom jeziku na zahtev.

 

NEOSTVARENI PLANOVI

4 treninga u Gorazdu
Usled nedostatka finansija ovaj niz od cetiri 2-3-dnevna treninga nisu se mogli odrzati, iako je CNA pristao da preuzme sve troskove za trenere, ukljucujuci prevoz i smestaj. CNA je zajedno sa Pax Christi Banja Luka i Centrom za informacije i podrsku NVO pripremio program za ove treninge. Plan je propao jer lokalni partner ALDI nije mogao da obezbedi minimalne troskove (kao sto su rucak i pice za ucesnike). To je razocaravajuce s obzirom na cinjenicu da su dva lokalna volontera iz ALDI, ucesnici segedinskog treninga, ulozili veliki trud kako bi ovo ostvarili. Nazalost, njihovi sefovi su tvrdili da nisu u stanju da nadju finansije.

Desetodnevni trening za omladinske lidere iz regije Banja Luke – Jajca – Bihaca (planiran za drugu polovinu avgusta)
Organizatori su mogli da obezbede finansije za samo jedan deo projekta koji je desetodnevni trening za nastavnike iz iste regije (20-31.07.1998).

 

PLAN RADA DO SEPTEMBRA 1998

- Trening za nastavnike iz regije Banja Luke – Bihaca – Jajca – 20-31.07.98 u Teslicu (RS)
- Godisnji izvestaj
- Prikupljanje finansija

 

POZIVI NA SARADNJU

Makedonija

CNA je primio poziv na saradnju iz Makedonije, od jednog ucesnika treninga u Budimpesti, predstavnika Ambasade za mir iz Skoplja. Ideje se jos uvek razmatraju, ali smo se dogovorili o prva dva koraka u ovoj saradnji, koja su organizovanje dva treninga u Makedoniji

  1. Trening iz nenasilja za ucesnike (NVO aktiviste) iz Makedonije, BiH, Srbije, Hrvatske i sa Kosova (moguce takodje iz Slovenije i Crne Gore). Trening ce biti na srpskom/hrvatskom/bosanskom jeziku. Ambasada za mir ce preuzeti ulogu organizatora (ukljucujuci finansije), a CNA razvoj treninga. Ostali kooperacioni partneri na ovom projektu bice Antiratna kampanja iz Beograda (ineres potvrdjen) i nadajmo se takodje Postpesimisti iz Pristine/Kosovo.
  2. Trening za NVO aktiviste iz jugoistocne Evrope (Turska, Grcka, Bugarska, Albanija, Makedonija, Kosovo, Srbija i BiH). Jezgro trenerskog tima bice internacionalno, uglavnom bosansko-srpsko-tursko. CNA bi voleo da u trenerskom timu bude partner KURVE iz Izmira/Turska, Ilke. Kontakt je vec odrzan i nadajmo se da ce ove godine biti placena poseta CNA od strane Hülya Ücpinar iz Izmira, prilikom koje bi se moglo raditi na detaljima.

Kosovo

Clanovi grupe Postpesimisti iz Pristine izrazili su interesovanje za pozivanje CNA da odrzi trening koji bi oni organizovali. Medjutim, situacija na Kosovu ne dozvoljava bilo kakvo planiranje u ovom trenutku, cak je i pitanje da li ce se trening uopste moci odrzati. CNA je stoga sugerisao da se Postpesimisti prikljuce gore navedenom projektu u Makedoniji. CNA je vrlo srecan zbog ovog kontakta i zeli da razvije tu saradnju sto vise je moguce u cilju da je ukljuci u druge kooperacije sa grupama iz Srbije i Makedonije. Bez obzira sta bliska buducnost donese ovoj regiji, ovi kontakti treba da rastu do dugorocne saradnje. Mora se dodati da je tehnicke komunikacione teskoce medju BiH i Kosovom pri svemu tome vrlo neprijatne.

Beograd – Srbija

Dva clana Antiratne kampanje izrazila su interesovanje za saradnju sa CNA, uprkos cinjenici da sadasanji volonter CNA ne moze da udje u Jugoslaviju, usled odbijanja sluzenja vojnog roka jugoslovenskoj vojsci. Gore neveden makedonski projekat bice sjajna prilika za prikljucivanje Antiratne kampanje. CNA se veoma raduje buducoj saradnji.

Republika Srpska – BiH

Dva ucesnika treninga u Budimpesti zblizila su se sa CNA, koja su zakljucila da "nesto kao CNA mora da postoji i u Banja Luci". Ocigledno je nemoguce za CNA da se dublje ukljuci u eventualan razvoj takvog centra u Banja Luci, ali mozemo pomoci savetom, kontaktima i podrskom. Sastanak na kom bismo diskutovali po ovim pitanjima vec je zakazan.

 

UMREZAVANJE

CNA je saznao da Care International namerava da organizuje konferenciju okupljajuci trenere nenasilne razrade konflikata sa teritorije bivse Jugoslavije. CNA je odlucio da saceka nas mrezni sastanak i eventualno organizuje jedan nakon programa treninga za trenere sledece godine. Ideja o organizovanju sastanka za mirovne grupe i grupe koje rade na ljudskim pravima iz bivse Jugoslavije trenutno je niskog prioriteta (iznad nasih kapaciteta).

 

IZAZOVI

Izazovi treninga sa ucesnicima koji su iskusili rat, i onima koji su iz regija sa trenutnim oruzanim sukobom (zasnovano na iskustvu sa treninga u Budimpesti)

Odrzavajnje fokus naseg rada na siroj regiji bivse Jugoslavije, a ne samo na BiH, pokazalo se kao dobro, ali takodje nosi jake izazove za CNA. Trenerski tim u Budimpesti suocio se sa mnogim teskim okolnostima koje su uticale na rad. Postojala je visoka tenzija medju ucesnicima zbog njihovog razlicitog nacionalnog porekla, i stoga imali potpuno razlicite tacke gledista usled jednostranih informacija koje su primali u svojim razlicitim mestima boravka. Medjutim, takodje smo primetili da je tenzija oko prava vecina/manjina Albanaca u Makedoniji i na Kosovu imala efekat homogenizacije ucesnika iz Bosne. Nezavisno od svog porekla, njihovo opste iskustvo i misljenje da se rat ne moze dobiti i da ljudi uvek samo gube rat. Svi ucesnici iz Bosne govorili su vrlo emotivno protiv rata, gde kao i oni koji ga nisu iskusili, vide rat kao "poslednje sredstvo za resavanje konflikta". U jednom trenutku je covek koji se borio cetiri godine u bosanskom ratu rekao onima koji su videli rat kao moguce sredstvo, da ako idu ka tome, trebalo bi da se bar uzdrze od pucanja u civile. Imajuci posla sa uzburkalim emocijama svi su bili vrlo iscrpljeni, i to je dostiglo stanje u kome su tacke gledista preispitivane i pojavile su se sumnje u necije misljenje. Sledeci tezak aspekt bilo je prisustvo vrlo traumatizovanog coveka koji je izgubio bliske clanove porodice i prijatelje i koji se borio u ratu. Njegova potreba da govori o ovim svojim iskustvima bila je velika, ponekad iznad mogucnosti grupe da ga slusa. Poslednje, ali ne najmanje, posto su svi treneri iz regije, nasa sopstvena proslost takodje nosi emotivnu tezinu povezanu sa ratom, koja je morala da se drzi pod kontrolom u korist produktivne koncentracije na proces u grupi. Pritisak ovog napora prisilio je trenerski tim da uzme ekstra slobodan dan, dajuci svima nama sansu da skupimo snagu za ostatak treninga.

Izbor ucesnika za ovej trening imao je planirane teskoce, ali to je bila odluka nase savesti da se suocimo sa tim teskocama i praktikujemo rad na njima. Iako sokantno iskustvo za ucesnike, to je bilo duboko i vredno iskustvo za njih. Cinjenica da su tri ucesnika iz Pristine izabrala kao osobu od poverenja trenera srpskog porekla (iz Beograda) bila je mocno emotivno iskustvo.

 

KOSOVO

Kada smo poceli s pripremom ovog projekta, skoro pre dve godine, Kosovo je definisano kao regija od interesa da se ukljuci u nas rad. U medjuvremenu situacija se pogorsala i pod znakom pitanja je da li ce rat stati. Mi razumemo nas rad kao rad za buducnost, pokusavajuci da dopinesemo mirnoj transformaciji konflikta na Kosovu.

Pojava UCK (Oslobodilacka vojska Kosova) eskalirala je konflikt koji preti da se prosiri na susedne zemlje. Iako je srpski rezim provocirao pojavu oruzanog otpora, UCK definise svoje ciljeve u istom maniru kao i srpski predsednik Milosevic kasnih osamdesetih "Svi Albanci (Srbi) u jednoj drzavi". Tenzija u zapadnoj Makedoniji je vrlo velika i slicna onoj na Kosovu gde je potpuna podela i odsustvo komunikacije izmedju etnickih zajednica. Ni jedna strana uopste se ne obazire na potrebe i interese drugih nacionalnosti u svojoj regiji/zemlji. Resenje se vidi samo u potpunoj i apsolutnoj podeli razlicitih etnickih populacija. Recept "mirnog preseljavanja populacije" u regije gde je njihov etnicitet u vecini ponovo se propagira, uprkos bosanskom iskustvu. Bez obzira sta se desilo u medjuvremenu, rad CNA je investicija za buducnost.

 

Nenad Vukosavljevic
za Centar za nenasilnu akciju
projekat ured KURVE Wustrow

u Sarajevu, 7.jula 1998

 

Posebno hvala:

Aktionsgemeinschaft Dienst für den Frieden - AGDF
Deutsche Friedensgesellschaft Vereinigte Kriegsgegner - DFG VK Bielefeld
Internationale AErzte zur Verhuetung des Atomkrieges - IPPNW Deutschland
Menschenrechtsreferat des Diakonischen Werkes
Peace Brigades International - PBI Deutscher Zweig
Quaker Peace and Service
Stiftung Leben und Umwelt
CNA Support group Hamburg
Towae Stiftung

 

CNA pozdravlja povratne informacije, sugestije, pitanja i kritike vezane za ovaj izvestaj i generalni rad.
Vasa razmisljanja nam pomazu! 
Hvala. 


Ovaj izvestaj se moze slobodno distribuirati, uz odobrenje izvora. 
© CNA