Tromjesecni izvjestaj: decembar 1999 - februar 2000  

CENTAR ZA NENASILNU AKCIJU - SARAJEVO

 


Ovaj izvestaj je objavljen 24. marta 2000. godine, tacno godinu dana od kada je pocelo bombardovanje Jugoslavije i eksplodiralo nasilje na Kosovu.


 

Sadrzaj

1. UVOD
2. GLAVNE AKTIVNOSTI

     2.1. Livno (F BiH): Seminar u organizaciji "ABRAHAMA"
     2.2. Evaluacija CNA
     2.3. Priprema za evaluaciju CNA
     2.4. Priprema prirucnika za treninge
     2.5. 2-delna evaluacija i seminar iz strateskog planiranja sa Schueler Helfen Lieben (SHL)
     2.6. Trening: Osnove iz nenasilne transformacije sukoba
     2.7. CNA trazi internacionalnog volontera
3. PLAN RADA
     3.1. Plan rada (mart - avgust 2000)
     3.2. Plan rada (sept. 2000 - avg. 2001)
4. POTESKOCE
5. POSETE
     5.1. Poseta Martine Fisher i Julie Tumler
     5.2. Poseta Petera Wingerta iz TV stanice SWR iz Nemacke
     5.3. Poseta volontera iz Friedenskreis Halle - Jajce
     5.4. Poseta Jelene Goronje


1. UVOD

U periodu proslave novog milenijuma, clanovi tima CNA, su izmedju ostalog, uzivali u tronedeljnom odmoru zatrpani velikim snegom, koji je veoma otezao zivot u Sarajevu. Ulazeci u Novu godinu i novi milenijum, CNA je takodje usao u zavrsnu fazu svog trogodisnjeg projekta, i pocetak sveobuhvatne evaluacije dosadasnjeg rada CNA. U isto vreme zapazili smo da vecina donatora u BiH, cak i pocetkom marta 2000. ne zna koliko sredstava ima za finansiranje projekata u 2000 godini; to se odrazilo na mogucnost CNA da prikupi sredstva. Takodje, u toku svega ovoga, jedan clan CNA se ozenio, i svi smo to proslavili.

U isto vreme, u Republici Hrvatskoj desile su se vazne politicke promene sa dolaskom opozicije na vlast. Nadamo se da ce ove promene imati pozitivan uticaj na politicku atmosferu u BiH i na sirem balkanskom regionu. Mogucnost za to predstavljaju izbori u BiH u aprilu.


2. GLAVNE AKTIVNOSTI

2.1. Livno (F BiH): Seminar u organizaciji "ABRAHAMA"

na temu: Ljudska prava sa naglaskom na slobodu veroispovesti Srba, Hrvata i Bosnjaka u oblastima u kojima su u manjini
4 - 6. decembar 1999.


"Abraham" - lokalna asocijacija za mir i medjuverski dijalog iz Sarajeva, organizovala je seminar u Livnu, BiH. Glavna tema bila su 'ljudska prava i verske slobode Srba, Hrvata i Bosnjaka u oblastima gde su manjina'. Bio je to prvi od tri seminara na ovu temu koji su planirani da se odrze u tri razlicita grada u BiH. Clan tima CNA bio je voditelj seminara. Prisustvovalo je oko 30 ljudi, ukljucujuci i predstavnike lokalnih NVO, medija, politickih partija i drugih javnih licnosti iz sva tri konstitutivna naroda BiH.

Program seminara bio je podeljen na tri radna dana. Prvog dana, posle uvoda, ucesnici su diskutovali o pitanju manjiskih ljudskih prava u Livnu. Koristeci metod donosenja odluka konsenzusom od ucesnika je trazeno da razmotre pitanje "kako se polozaj manjina u Livnu moze poboljsati?" Grupa je i tokom preostalog dela seminara koristila ovo isto pitanje kao glavni pravac daljeg rada.

Drugog dana planirana su predavanja sa tri razlicita predavaca i teme. Predavanja su se bavila pitanjima razlicitih zajednica koje zive zajedno, i suocavanja svakog naroda sa krivicom. Profesor Vladimir Premec sa Sarajevskog univerziteta, je odrzao prvo predavanje, a tema je bila filozofija "zajednickog zivota" u BiH.

Profesor Ahmed Alibasic, teolog sa Univerziteta u Tuzli, odrzao je sledece predavanje. On je razmatrao izvrtanje religije i njenu zloupotrebu od strane nacionalista, kao sto se desilo u BiH a i sirom sveta. On je takodje detaljno objasnio ono sto on smatra da su neki stavovi islama o zajednickom zivotu razlicitih zajednica.

Christof Ziemer, teolog iz Nemacke, koji je aktivista i jedan od osnivaca Abrahama, odrzao je poslednje predavanje. Ono je bilo naslovljeno kao 'prepoznavanje sopstvene krivice', i bavilo se zajednicama i ljudima koji zive zajedno posle pocinjenih zlocina. On je u njemu govorio o procesu transformacije nemackog drustva iz fasizma u demokratiju posle Drugog svetskog rata. Diskusuje posle predavanje bile su vrlo zanimljive i inspirativne za ucesnike.

Treci dan je ostavljen za akciono planiranje. Cilj toga bio je da se pronadje nacin da ova neformlna grupa sprovede neku konkretnu akciju na poboljsanju situacije u Livnu. Ovo je dovelo do formiranja radnih grupa koje ce pripremiti detaljne izvestaje o situaciji u Livnu i koje ce takodje dati ideje i sugestije za konkretne projekte. Na zalost, CNA nece ucestvovati u sledeca dva dela ovog programa zbog drugih obaveza.

2.2. Evaluacija CNA

Posle dve interne godisnje evaluacije od strane tima CNA, grupe za projekat i grupe za podrsku, CNA planira da uradi evaluaciju za period od leta 1997. (pocetak projekta) do leta 2000. (kada CNA namerava da postane lokalna organizacija). Razlozi za to su: ispitivanje potrebe za postojanjem CNA i provera da li je CNA ispunio svoje ciljeve.

CNA je poceo pripreme za evaluaciju u decembru 1999. Od decembra smo radili na razjasnjavanju aspekata naseg rada koje je potrebno posebno evaluirati. Posle nekoliko dugih i obimnih sastanaka poceli smo da shvatamo koliko otvorenih pitanja mora biti postavljeno u evaluaciji. Ipak, na osnovu ovih sastanaka i resavanjem tih pitanja, CNA je odlucio na koje ce se posebne teme evaluacija usredsrediti. Fokusiranje na ove teme pomoci ce usmeravanju informacija koje sakupljamo, i zadrzace evaluaciju trogodisnjeg rada CNA u okvirima nasih mogucnosti.

Sadtanak sa Martinom Fisher (Berghof Institute) i Julie Tumler pomogao nam je u preusmeravanju pitanja i pruzio nam savete o evaluaciji bazirane na njihovom iskustvu. Ovo nam je mnogo pomoglo u procesu pripreme kao i da krenemo napred sa evaluacijom za sta smo veoma zahvalni. Takodje je u ovom procesu bio od pomoci i konsultativni sastanak koji je organizovao QPS (razmatra se u donjem odeljku).

Trenutno radimo na evaluaciji kroz sakupljanje pisane dokumentacije i definisanje indikatora (pitanje dimenzija) i interesnih grupa (npr. ucesnika i donatora) koje smo odabrali za evaluaciju.

2.3. Priprema za evaluaciju CNA

uz podrsku Quaker Peace & Service (QPS), sponzorisani konsultativni sastanak
11. januar 1999.


U septembru 1999. QPS je organizovao vikend seminar na temu 'Evaluacija' na kojem je ucestvovao clan CNA. QPS je ponudio follow-up sastanke ucesnicima ovog seminara, s namerom da pruzi podrsku i da savet organizacijama u kojima su oni aktivni. Ucesnici i njihove organizacije mogli su da biraju na koji nacin ce iskoristiti ove sastanke koji je trebalo da imaju za temu evaluaciju.
CNA je odlucio da iskoristi ovu ponudu kao pomoc za pripremu evaluacije. Za to smo pripremili gore pomenuta pitanja (pogledati deo 'Evaluacija CNA') i poslali ih Marini Skrabalo (Centar za mirovne studije - Zagreb) i Natasi Milenkovic (Autonomni zenski centar - Beograd), koje su dosle da nas savetuju kako da krenemo dalje sa evaluacijom. Ova pitanja su dalje posluzila kao osnova za diskusiju prilikom odrzavanja savetodavnog sastanka.

Konkretni sastanak imao je tri tacke, i to:
* Razmatranje metoda evaluacije koje smo koristili do tada (na kom nivou smo primenjivali evaluacije u proslosti i koliko je to dokumentovano itd.)
* Prelazenje pripremljenih pitanja o tome sta CNA zeli da evaluira i kako, proradjujuci indikatore i interesne grupe.
* izrada plana za kompletiranje evaluacije npr. ko, kad, sta itd.

Od ove tri tacke, radili smo uglavnom na prvoj jer se nismo zadrzavali na (datoj) temi vec smo presli sa pripreme evaluacije na samu evaluaciju. Zbog toga se nisu ispunila sva ocekivanja koja u vezi sa satankom, ali je to bilo korisno zbog razjasnjavanje kljucnih faktora koji bi trebalo da su obuhvaceni evaluacijom. QPS je kasnije obavio evaluaciju savetodavnog sastanka sa CNA. Ovo je koristilo i CNA a takodje i QPS-u kao organizatoru savetodavnih sastanaka. U diskusiji sa QPS, CNA je primetio da nam je nedostajala prethodna komunikacija sa savetnicima, pre samog sastanka, sto bi pomoglo da se razjasne kljucna pitanja. Takodje smo naglasili da nam je bilo potrebno vise vremena za sastanak. Ali, jasno smo rekli QPS da nam je konsultacija bila od velike pomoci i da smo za mnoge njene nedostatke mi odgovorni.

2.4. Priprema Trenerskog prirucnika

Razvoj 'Prirucnika za treninge iz nenasilne transformacije sukoba'
Studijsko putovanje


Krajem januara proveo sam dve nedelje na studijskom putovanju, u vezi s pripremom 'Prirucnika za treninge iz nenasilne transformacije sukoba'. Tokom ovog putovanja sreo sam se sa mnogim ljudima koji su vec radili na slicnim projektima. Prethodno sam kontaktirao ove ljude i poslao im nacrt knjige trazeci da se sastanemo.

Prvi sastanak na tom putu bio je sa profesorkom Mari Fitzduff iz Derryija/Londonderry, direktorkom Initiative on Conflict Resolution & Ethnicity (INCORE - www.incore.ulst.ac.uk). Iako je g-dja. Fitzduff napisala Prirucnik o vestinama resavanja konflikata u zajednici prilagodjen situaciji u Severnoj Irskoj, fokus onoga sto ona trenutno radi nije na samim treninzima, vec na menadzmentu INCORE-a i medjunarodnom istrazivackom radu.

Opseg pitanja koja sam imao bio je prevelik za jednosatni sastanak, ali ipak je bilo vrlo zanimljivo i korisno prodiskutovati neke stvari i cuti misljenja gdje. Fitzduff o pitanjima kao npr.:
* kakve su povratne reakcije na ' Prirucnik o vestinama resavanja konflikata u zajednici', koji je napisala
* na sta je dat naglasak u treningu, da li na medjuljudske ili socijalne sukobe
* kakav je znacaj dat prakticnim znanjima i licnom razvoju
* koja je strategija primenjena da se prosiri javno prihvatanje i osigura podrska lokalnim zajednicama za rad na transformaciji sukoba
* kako ukljuciti ljude u rad na politickom nivou, uprkos otporu prema onome sto politika predstavlja
* iskustvo u treniranju policije
* koliki je ostvareni stepen angazovanja verskih lidera
* uloga pitanja pola u radu na konfliktima

Na moje iznenadjenje, pojavile su se neke paralele izmedju Severne Irske i rada na Balkanu koje sam ja smatrao balkanskim specificnostima, npr. ona o sirokom otporu javnosti prema politickom angazovanju, zbog uzasnog imidza koji imaju svi koji se bave politikom. Pitanje kako da se osigura javno prihvatanje i podrska za rad na transformaciji sukoba je ono sa cim ce se CNA souciti u buducnosti. G-dja.. Fitzduff je govorila o svojim iskustvima u okupljanju upravnog odbora za svoju organizaciju koji su cinile dobro poznate i od svih zajednica postovane javne licnosti, sto je bio nacin da se pridje liderima zajednica i utre put priblizavanju drustvenim strukturama srednjeg nivoa (npr. policiji, opstinskim celnicima, svestenstvu, itd.).

Za razliku od procene i vrednovanja CNA sto se tice rada u nasem okruzenju na Balkanu, iskustvo gdje. Fitzduff je da je postavljanje pitanja koja se ticu pola u radu na konfliktima u Severnoj Irskoj obicno znacilo izbegavanje pravih pitanja identiteta.

Steve Williams - Responding to Conflict (RTC) / INCORE
Posle sastanka sa g-djom. Fitzduff, ona me je ljubazno provela kroz impresivno opremljen dom INCORE-a i upoznala sa nekima od ljudi koji tamo rade. Upoznao sam Steva Williamsa koji radi sa skracenim radnim vremenom kao istrazivac za INCORE i clan je organizacionog/trenerskog tima 10-nedeljnog medjunarodnog trenerskog kursa koji vodi Responding to Conflict iz Birminghama. Ovaj sastanak bio je srecan sticaj okolnosti, posto sam planirao da putujem u Birmingham i posetim Responding to Conflict, ali do tog datuma nisam primio odgovor na zahtev. G-din. Williams mi je predstavio oblasti rada RTC u kojima on uglavnom ucestvuje, a bio je veoma zainteresovan da cuje o CNA i nasem radu na Balkanu.

Diana Francis
Veoma sam zeleo da upoznam Dianu Francis, trenera iz Engleske sa veoma bogatim medjunarodnim trenerskom iskustvom, koja saradjuje sa razlicitim organizacijama ukljucujuci i KURVE Wustrow, International Alert i Quaker Peace and Service. Diana Francis je radila na 'Resource Pack for Conflict Transformation - International Alert, London', koje sam ja proucavao tokom priprema za Prirucnik koji ce CNA stampati.

Proveo sam celo popodne sa Dianom Francis u prijatnoj atmosferi njenog doma u Bathu, raspravljali smo o raznim pitanjima i na ispirativan nacin razmenili nase trenerske filozofije i pristupe bavljenju konfliktima. Tokom prvog telefonskog razgovora, kada smo ugovarali sastanak, Diana Francis mi je rekla da ne vidi veliku korist od trenerskih prirucnika, posto ona ima potrebu da prvo vidi vezbanja pre nego sto ih primeni ili prilagodi, sa cime se i sam u velikoj meri slazem. Ipak, ambiciozni zadatak pisanja prirucnika koji sam na sebe preuzeo, izgleda ne manje izvodljiv, koristan i neophodan, upravo iz razloga da se naglasi da trenerski prirucnik ne moze da bude "kuvar s receptima". Izazovan i otvoren stav Diane Francis podstakaome je u zelji da razmenim misljenje sa njom i cujem njene stavove o nekim pitanjima.

Postojanje bliske veze izmedju licnog razvoja (preispitivanja stavova i ponasanja) i drustvenih kvalifikacija, i principa nenasilja su znacajni stavovi trenerske filozofije koje oboje delimo. Pored trenerske filozofije, razgovor je cesto doticao temu mogucnosti globalne nenasilne akcije protiv nasilja i nepravde kao i mogucnosti i nacin kako da se ti aspekti obuhvate trenerskim radom. Stav g-dje. Francis prema mojim pitanjima koja se ticu mogucnosti da se osigura podrska zajednice za rad na transformaciji sukoba (na primeru CNA), razjasnio je razliku izmedju organizacije sa odredjenim resursima i ulogom i pokreta koji ima drugi fokus i nacin rada. Izuzetno sam uzivao u susretu sa Dianom Francis, osecao sam da sam dobio snagu da nastavim sa svojim radom.

Nadam se da cemo i ja i CNA moci da iskoristimo kontakte stecene na ovom studijskom putovanju i uveren sam da ce shvatanja ljudi koja sam sreo postati deo procesa pisanja prirucnika.

2.5. 2-delna evaluacija i seminar iz strateskog planiranja sa Schueler Helfen Lieben (SHL)

SHL je trazio pomoc od CNA da bi razvio i ostvario seriju radionica u trajanju od dva vikenda, sto bi bio glavni segment samo-evaluacije koju sprovodi sadasnji tim SHL. Od CNA je trazeno da pomogne u pripremanju i odrzavanju seminara u trajanju od dva vikenda na engleskom jeziku, a i da pruzi podrsku u analizi informacija koje su prikupljene i dokumentovanju ovih informacija. Ova 2 vikenda su predstavljala evaluacioni seminar i seminar iz strateskog planiranja. CNA nije nikada pre obradjivao ovu temu, a zahtev smo prihvatili kao pilot/eksperimentalni rad na prilagodjavanju nasih metoda rada u prikupljanju informacija pogodnih za evaluaciju.

Radionice su pripremljene od strane CNA i koordinirane sa odredjenim informacijama koje je SHL trebalo da prikupi sa seminara. Sadasnje osoblje SHL naslo se u situaciji da nije imalo dovoljno intenzivan uvod u sam rad i kontekst u kome ce se rad obavljati u BiH, a nije postojalo dovoljno dokumentacije o prethodnom radu SHL-a da se na njoj radi.

Oni su iz seminara zeleli da dobiju informacije koje bi im pomogle da se izgrade u kontekstu u kojem je SHL radio i na nacin kako ce raditi u buducnosti, npr. sa kakvim grupama da saradjuju u buducnosti, sta te grupe misle da SHL treba da radi ovde, teskoce koje su imali u zajednickom radu, prednosti zajednickog rada, misljenja o specificnim ciljevima SHL kao i koja su njihova ogranicenja u radu. Iz ovih informacija mogli bi da razjasne pitanja kao sto to da li su pojedinacni ciljevi ostvareni i da li su to i prakticni ciljevi za buducnost.

Ucesnici seminara bili su grupe i pojedinci koji su saradjivali sa SHL-om tokom proteklih nekoliko godina. Opsti principi seminara obuhvatali su brainstorming kao i grupne diskusije, ali i manje opste metode kao sto je teatar statua i posebne radionice.

Ispostavilo se da je implementacija seminara zahtevala mnogo rada, i kroz evaluaciju, je bilo formulisano nekoliko tema i pitanja. Jedno od njih bilo je to da su se ucesnici osecali kao da diskutuju i daju predloge o necemu sto vec poznaju - ali sa druge strane bile su to informacije potrebne za evaluaciju. Drugo istaknuto pitanje bilo je u vezi sa frustracijom koju su osecali ucesnici u odnosu na to kako njihova neposredna iskustva, frustracije i ideje sto se tice SHL nisu direktno izrazene na seminaru, vec jedva da su dotaknute i nedovoljno produbljene. Ove frustracije su dosegle takav stupanj za vreme drugog seminara (iz strateskog planiranja) da je SHL sa CNA, morao da provede subotu uvece preusmeravajuci fokus poslednjeg dana seminara; i pruzi mogucnost ucesnicima da diskutuju i da ponude svoja iskustva sa SHL u oblasti rada sa mladima u BiH.

Ova je tema od velikog interesa za CNA, koji kao svoju filozofiju i metod rada, fokusira seminare na potrebe ucesnika, i u velikoj meri ocenjuje 'rezultate' seminara po tome kako su i da li su te potrebe zadovoljene. Ovom serijom evaluacija i seminara iz strateskog planiranja potrebe su uglavnom fokusirane na ono sto je potrebno organizatorima - na sakupljanje odredjenih informacija. Ovo u velikoj meri postavlja pitanje da li je metod seminara CNA pogodan za prikupljanje ovakve specificne vrste informacija.

S druge strane medjutim, metodologija radionica je odrzala ucesnike veoma zainteresovanim za ono sto bi inace bila vrlo dosadno kao tema diskusije 2 dana za redom, sto su ucesnici istakli tokom evaluacije metoda. Jedna od radionica nije uspela, zbog cinjenice da je bila isuvise uopstena i nije bilo dovoljno vremena da se razvije kako treba. Ovo je jedan aspekt eksperimentalne prirode seminara. Potreba za da se sakupe odredjene informacije, pre nego razmena informacija koje su bitne za ucesnike, je veoma mnogo uticala na pravljenje programa radionice. Neophodnost da se usredsredimo na sakupljanje odredjenih informacija, i nedostatak iskustva u preduzimanju neophodnih koraka da se pribave takve informacije, rezultirala je u radionici u kojoj ucesnicima nije bilo lako da nam tu informaciju pruze. Alternativna radionica je odmah ponudjena ucesnicima i oni su izrazili slaganje s promenom.

Seminar radionica stvara ocekivanja od svojih ucesnika, sto ukljucuje i to da se njihove zelje i potrebe upisu u program. Uprkos tome koliko radionice mogu da budu dobre za sakupljanje informacija, i dalje je diskutabilno da li treba dovoditi ljude na seminar da ucestvuju u radionicama koje ispituju samo informacije o kojima evaluatori zele da diskutuju, da li je to fer prema ucesnicima i zdravo za buducu saradnju izmedju njih i grupe koja radi evaluaciju. U retrospektivi ima smisla ostaviti jedan dan vikenda otvorenim za bavljenje pitanjima koja ucesnici zele da prodiskutuju ili dalje obrade. Ali ovo se ne odnosi na istaknuta pitanjima koja su postavljena tokom seminara. Dan sa pripremljenim rasporedom ipak moze biti smatran isuvise 'uopstenim' ili daleko od onoga sto ucesnici zele da rade, da bi oni smatrali da ga vredi pohadjati. A mogucnost da ucesnici smatraju da da slusaju i diskutuju o pitanjima koja su im vec poznata tesko je izbeci na evaluaciji.

U ovoj fazi, u kojoj prikupljene informacije joc nisu potpuno analizirane, CNA smatra da je sakupljeno mnogo informacija koje su od velike pomoci za SHL. Ipak, pitanje jeste li ili nije ovo najbolji nacin da se one sakupe, zavredjuje duzu raspravu.

2.6. Trening: Osnove iz nenasilne transformacije sukoba

Kiseljak, 25. februar - 6. mart 2000.

Trening Osnove iz nenasilne transformacije sukoba je odrzan od 25.2. - 6.3.2000. u Kiseljaku. Trening je organizovao i ostvario CNA Sarajevo.

Ucesnici su dosli iz raznih gradova zemalja/regiona bivse Jugoslavje:
BiH (ukljucujuci oba entiteta): Banja Luka, Mostar, Busovaca, Sarajevo i Zavidovici
Hrvatska: Zagreb, Vukovar
SRJ (ukljucujuci Crnu Goru, Vojvodinu i uzu Srbiju): Podgorica, Sombor, Indjija, Pancevo, Beograd i Novi Pazar
Makedonija: Skopje, Ohrid
Ucestvovalo je sedam zena i osam muskaraca. Starosne dobi izmedju 23 i 34 godine, u proseku 26.5.

Neke od organizacija u kojima su ucesnici aktivni su:
Biro za prigovor savesti,, Djecije igraonice - Busovaca, Gradjanska zajednica za pomoc deci i omladini SRCEM, Centar za informacije i podrsku lokalnim NVO, Centar za omladinu - Zavidovici, Pokret za mir - Pancevo, Ravangrad - Sombor, Urban-in, Asocijacija za demokratski prosperitet ZID, Prva djecija ambasada na svijetu Medjasi, Centar za mirovne studije - Zagreb, Projekat gradjanske demokratske inicijative.
Pored delovanja u organizacijama iz kojih ucesnici dolaze, neki od njih rade kao predavaci ili su politicki aktivisti.

CNA je primio oko 60-70 prijava za ovaj trening, i odabrano je 20 ucesnika. Na zalost neki od njih otkazali su dan pre pocetka treninga, a jedan je otkazao poslednjeg dana, pre nego sto smo krenuli u Kiseljak. Situacija je bila takva da je za CNA bilo nemoguce da pronadje zamenu za te ljude, pa smo tako ostali na 15 ucesnika. Dvoje ljudi koji su otkazali bili su prijavljeni sa Kosova i za njih putovanje nije bilo dovoljno bezbedno da zbog tamosnje teske situacije.

Bio je ovo prvi put da je CNA organizovao trening u delu BiH u kome su Hrvati u vecini, a takodje i prvi put da su se ljudi iz tih oblasti prijavili na trening i na njemu ucestvovali. Takodje, po prvi put imali smo ucesnike iz Sandzaka i Vojvodine.

Trenerski tim cinila su tri clana CNA i Dejan Videnovic koji je ucestvovao na CNA-ovom programu Treninga za trenere. Ovo je nastavak politike CNA da podrzava ucesnike programa Treninga za trenere i pruza im sansu da steknu vise iskustva kao clanovi trenerskog tima na duzim treninzima.

Trening je finansirao Friedrich Ebert Stiftung, German Advisory Office - GTZ, Ambasada Kraljevine Norveske, Fond Know How i Odeljenje za civilno drustvo OSCE.

Teme na kojima smo radili su:
- medjusobno upoznavanje
- nenasilna komunikacija
- timski rad
- donosenje odluka
- razumevanje konflikata
- percepcija
- nasilje/nenasilje
- razlike
- predrasude
- pol
- moc
- liderstvo
- konstruktivno bavljenje konfliktima
- identitet
Radionice su uglavnom trajale duze nego sto je planirano zato sto su otvarane zanimljive diskusije koje ni trenerski tim ni ucesnici nisu hteli da prekinu.

Vrlo je tesko istaci ono sto je bilo posebno zanimljivo ili vazno, posto je bilo tako mnogo zanimljivih i bitnih stvari. Od samog pocetka teme i vezbanja koja su izvodjena izazvala su snazne emocije, diskusije i preispitivanja. Utisak trenerskog tima je da je grupa bila spremna da se bavi mnogim pitanjima, motivisana i zainteresovana.

U toku radionice na temu 'razumevanje konflikta' radili smo na procesu konflikta, kako se on javlja, ono sto tokom njega pokazujemo a sto skrivamo, koliko konflikt moze biti konstruktivan i zasto/kako se konflikt moze pretvoriti unasilje. Simulacija (igra uloga) konfliktne situacije koja je ucinjena da se izazovu jake emocije se medjutim pretvorila u nasilnu scenu. Takodje prilikom igre uloga desilo se da su se vrata slomila, sto je dalo izvesnu dozu realnosti, sa direktorom hotela koji je dotrcao vicuci kako ce pozvati policiju (na srecu smirio se i sa njim se moglo razgovarati). Svi su se lose osecali i atmosfera je bila teska i napeta. Ali uprkos tome, svi su zeleli da prodiskutuju celu stvar i sa njome se suoce. Bilo je to tesko iskustvo za sve nas, ali konflikt moze biti veoma konstruktivan i iz njega mozemo dosta dobiti - sto je upravo ono sto se i desilo u ovoj situaciji. Diskusija koja je sledila predstavlja analizu procesa vezbanja, koja je povezana sa procesima u stvarnom zivotu, kako na licnom tako i na politickom planu.

Ovo zajednicko iskustvo uticalo je na formiranje grupe i izgradnju poverenja, i zbog toga, na dalji rad. (Kasnije, tokom sastanka sa direktorom hotela, u mirnoj i konstruktivnoj atmosferi, on se nasalio: "Nadam se da sutra necete vezbati gadjanje.")

Grupa je se spremno suocila sa svim temama treninga. Teme koje je trenerski tim video kao vrlo teske za grupu bile su nacionalne predrasude, nacionalni identitet, pol i razlike.

Poslednjeg radnog dana, pre rucka, ucesnicima su podeljeni evaluacioni upitnici i imali smo novo iskustvo da se vecina ucesnika potpisala na upitnicima iako su mogli da budu anonimni. Poslednjeg poslepodneva imali smo i usmenu evaluaciju treninga.

Neke od izjava sa usmene evaluacije treninga:

- Naucio sam mnoge stvari. Zapravo, mnoge od njih sam i pre znao, ali nisam znao kako da ih upotrebim i to sam dobio ovde.
- I dalje mi je potrebno da treniram sebe u svojoj okolini, i tada cu moci da kazem sta mi jos nedostaje.
- Glavno je da su neka pitanja i dalje otvorena za mene, posto sam cuo toliko drugacijih stavova koje nisam znao
- Imam mnogo tema za ramisljanje. Nisam razumela muska gledista o ulozi polova u drustvu. Ko zna od kad nisam ovako otvoreno i jednostavno pricala sa ljudima.
- Mogu da kazem da sam mnogo toga dobio. Zao mi je sto nismo imali vise vremena za neke teme, ali to mozda znaci da bi neke teme trebalo izbaciti iz desetodnevnog treninga a ja ni jednu od njih ne bi mogao da izbacim.
- Dobio sam motiv da radim sebi, da radim na ovim stvarima.
- Dobio sam mnogo toga. Postao sam svestan nekih svojih ponasanja i osetljiviji na neke vrste ne-fizickog svakodnevnog nasilja. Nisam dobio definicije, gotove odgovore i sa tackom i drago mi je zbog toga.
- Zelim da se zahvalim trenerskom timu i ucesnicima. Stekao sam nesto, ali to sigurno nije ono sto sam ocekivao. Preskocio sam 3-4 koraka u zivotu za 10 dana, a za to bi mi inace bilo potrebno mnogo vise vremena. Hvala vam jos jednom.
- Stekao sam bolje razumevanje odnosa i svoje uloge u svemu tome. Imam mnogo pitanja, na neke imam odgovore, ali su neka jos otvorena.
- U nekim trenucima osecao sam svoje slabosti i mane. Po prvi put sam govorio pred 20 ljudi koji su me zaista slusali.
- Na samom pocetku sam se povukao i preuzeo ulogu posmatraca. Kasnije sam osecao da sam napravio gresku, posto se nisam osecao kao clan grupe. Zahvaljujem se grupi i timu sto su me prihvatili i ukljucili. Mnogo sam naucio.
- Prva 2-3 dana samo je nekoliko ljudi pricalo, a onda smo naucili da slusamo. Slusao sam svih 10 dana, sto je za mene novo iskustvo. Neki ljudi mnogo su dobili jer su poceli da pricaju, a neki time sto su postali tisi.


Evaluacija treninga od strane trenerskog tima bila je vrlo siroka. Obuhvatala je evaluaciju pojedinih blokova i radionica koje su obavljene, grupu i njen rad, trenerski tim, ono cime smo bili zadovoljni, ono sto je bilo tesko/lepo/novo, organizacione aspekte i nova saznanja iz treninga, sa posebnim fokusom na nova saznanja za buduce osnovne trenge i program treninga za trenere. Uopste, trenerski tim je veoma zadovoljan treningom, grupom, poslom koji je uradjen i timskim radom trenerskog tima.

S obzirom na grupu ucesnika, prisutnu teskocu predstavljalo je nedovoljno angazovanje nekih ucesnika u prvom delu treninga, neki pojedinci su cesto dominirali radom grupe, generalno zene su bile tise od i povremeno cak izgledale pasivnije. Uprkos poteskocama, grupa je percivirana kao vrlo zainteresovana za rad i teme. Vise od polovine grupe mogli bi biti potencijalni ucesnici programa Treninga za trenere, a neki od ucesnika su vec izrazili i zanimanje za ukljucivanje u ovaj program. Tim je takodje bio zadovoljan cinjenicom da su mnogi ucesnici aktivno ucestvovali u diskusijama van zvanicnog radnog vremena u vezi sa temema na kojima smo radili, i sa politickom dimenzijom koja je ispoljena u radionicama. Mnogi ucesnici izrazili su potrebu za organizovanjem ovakve vrste treninga u njihovoj sredini i organizacijama u kojima su oni aktivni.

Dokumentacija treninga "MRDNI MALO!" na bosanskom/hrvatskom/srpskom jeziku obuhvata detaljne informacije o radionicama, zabeleske iz diskusija i evaluacije. Dostupna je na zahtev direkno CNA-u.

2.7. CNA trazi internacionalnog volontera

CNA planira da ukljuci jednu osobu koja ne dolazi sa bosanskog, srpskog ili hrvatskog govornog podrucja. Potreba za medjunarodnim clanom u CNA je bitna za nas rad zbog toga sto donosi razlicite aspekte u timski rad. Postavili smo kriterijume koje bi ta osoba trebalo da ispunjava, i trenutno kontaktiramo sa medjunarodnim organizacijama koje finansiraju ili/i salju volontere za odredjeni vremenski period.


3. PLAN RADA

3.1. Plan rada (mart - avgust 2000)

Tim CNA namerava da sprovede sledeci plan tokom sledecih 6 meseci. Zbog cinjenice da se CNA nalazi u procesu lokalizacije kao i evaluacije trogodisnjeg rada, plan obuhvata asledece aktivnosti:
* Evaluaciju CNA
* Pilot - projekat - Medjunarodni balkanski trening
* Trening za trenere III deo (Program 1998/99)
* Izdavanje Prirucnika
* Pocetak Programa Treninga za trenere 2000.
* Proces transfera CNA

3.2. Plan rada (sept. 2000 - avg. 2001)

Do avgusta 2000. CNA ce postati lokalna organizacija, pa je neophodno pripremiti plan za sledeci period rada CNA kao lokalne organizacije. Lokalni CNA ce nastaviti da radi na slicnim programima i nastaviti da sledi istu filozofiju aktivnog nenasilja.
Plan rada:
* Zavrsetak Programa Treninga za trenere 2000.
* Skup trenera iz bivse Jugoslavije u cilju umrezavanja
* Osnovni treninzi (2)
* Pocetak priprema za III deo programa Treninga za trenere


4. POTESKOCE

Od novembra 1999. do marta 2000., CNA je imao teskoca u prikupljanju sredstava za trenerske seminare jer vecina donatora koje smo kontaktirali nije imala da nam da informacije svojim budzetima za NVO projekte. Ovo je na CNA stvorilo pritisak i dodatni posao na prikupljanju sredstava.


5. POSETE

5.1. Poseta Martine Fisher i Julie Tumler

Martina Fischer and Julie Tumbler su posetile CNA 21.01.2000. Dosle su iz Nemacke u ime 'Gesellschaft fuer technische Zusammenarbeit'- GTZ - Drzavne agencije za tehnicku saradnju, iz Eschborna (Nemacka) da urade studiju na temu razvoja i jacanja mirovnog lobija u BiH, sa posebnim naglaskom na rad sa mladima. Posetile su i CNA kao i nekoliko razlicitih lokalnih i medjunarodnih NVO i fondacija iz BiH. Na sastanku se diskutovalo o aktivnostima lokalnih i medjunarodnih NVO u BiH, koje rade sa mladima, sindikatima i fondacijama.

5.2. Poseta Petera Wingerta iz TV stanice SWR iz Nemacke

Dana 13.12.1999. CNA je imao sastanak sa Peterom Wingertom koji radi kao novinar za SWR - TV stanicu iz juzne Nemacke. Tema naseg razgovora bio je film koji je Peter Wingert zeleo da snimi, nazvan "Nada za Balkan". U okviru teme filma on ce predstaviti rad nekoliko grupa koje su aktivne u oblasti mirovnog rada u sirem balkanskom regionu. Film bi trebalo biti zavrsen do aprila 2000. CNA je zamoljen i pristao je da ucestvuje u filmu kroz intervjue i snimanje naseg rada. Slozili smo se sa Peterom Wingertom da napravi intervjue sa nekim clanovima CNA.

5.3. Poseta volontera iz Friedenskreis Halle - Jajce

Dana 25.01.2000 volonteri iz Centra za obrazovanje i okupljanje - Jajce, i kancelarija projekta Friedenskreis Halle e.V. (FK Halle) su posetili CNA. Na sastanku smo razmenili informacije o tome sta obe organizacije rade a takodje i o planovima za buducnost. U okviru toga raspravljali smo o mogucnosti zajednickih projekata i razmene redovnih informacija o treninzima i seminarima.

5.4. Poseta Jelene Goronje

Pocetkom februara nas je posetila Jelena Goronja, 17-ogodisnja ucenica srednje skole iz Kaknja. Nekoliko nedelja pre posete primili smo email od nje, u kojem kaze da je nasla nas web sajt, i da bi volela da nas upozna jer je izabrala da uradi svoj maturski ispit (u srednjoj skoli) na temu nenasilnog resavanja sukoba.

Za vreme sastanka diskutovali smo o mnogim pitanjima na temu nenasilja, konflikta i komunikacije. Jelena je izrazila iznenadjenje da smo bili spremni da sa njom raspravljamo o tim temema, a ne da joj samo ponudimo knjige koje bi joj bile od koristi, kao sto su uradili u drugim organizacijama koje je posetila. Takodjer je izrazila nadu da skolski rad nece zavrsiti u nekoj fioci njene skole, vec da ce pokrenuti neka pitanja, i mozda otvoriti neke diskusije makar u njenoj skolskoj zajednici. Ponudili smo joj svaku vrstu podrske koju CNA moze da pruzi, i koja se njoj cini korisnom. Npr. povratnu informaciju o onome sto napise, i jos diskusija sa nama o pitanjima koja mozda bude imala.



Adnan Hasanbegovic
Ivana Franovic
Cara Gibney
Jasmin Redzepovic
Nenad Vukosavljevic

Za Centar za nenasilnu akciju
Center for Nonviolent Action
Projekat kancelarija KURVE Wustrow

U Sarajevu, mart 2000.


Veliko hvala svim onima koji podrzavaju projekat ured KURVE Wustrow -
Centar za nenasilnu akciju, finansijski ili kroz njihovo angazovanje, koji su ovaj
projekat ucinili mogucim i pomogli da se osigura njegovo ostvarenje i svim
onima koji su sa nama u svojim mislima. 


Posebno hvala:

Agency for Personal Services Overseas - Ireland
Aktionsgemeinschaft Dienst fuer den Frieden - AGDF
Berghof Stiftung & Berghof Institute for creative conflict menagement
CNA Support group Hamburg
Deutsche Friedensgesellschaft Vereinigte Kriegsgegner - DFG VK Bielefeld
Friedrich Ebert Stiftung - Regionalbuero Sarajevo
Deutsches Beratungsbuero - Sarajevo
Internationale Aerzte zur Verhuetung des Atomkrieges - IPPNW Deutschland
International Voluntary Service - Belfast
Know How Fund
Menschenrechtsreferat des Diakonischen Werkes
OSCE Democratisation office, Sarajevo
Quaker Peace and Service
Royal Norwegian Embassy - Sarajevo
Schueler Helfen Leben
Towae Stiftung

 

CNA pozdravlja povratne informacije, sugestije, pitanja i kritike vezane za ovaj izvestaj i generalni rad.
Vasa razmisljanja nam pomazu! 
Hvala. 


Ovaj izvestaj se moze slobodno distribuirati, u odobrenje izvora. 
© CNA